Kumluca’da dün saat 14.00 sıralarında tesirli olan şiddetli yağış, dolu ve fırtına ilçe merkezindeki çok sayıda cam ve plastik serada ziyana yol açtı. Ağaçlar devrildi, iş yerlerinde hasar oluştu, birtakım meskenlerin çatıları uçtu, kimi araçlarda da ziyan meydana geldi. Şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Merkez Mahallesi’ndeki Yeni Mahalle Camii’nin 1963 yılında yapılan minaresinin üst kısmı uçtu. Öğlen namazının akabinde meydana gelen vakanın, cemaatin camiyi ve bahçesini boşaltmasının çabucak akabinde yaşanması can kaybını önledi. Kum Mahallesi’ndeki Kaba Armut Mescidi’nin minaresi de caminin üzerine yıkıldı.
YAKLAŞIK 6 BİN DÖNÜMDE TESİRLİ OLDU
Şiddetli yağış ve fırtınadan ziyan gören bölgelerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Hasarın boyutunun yapılacak incelemenin akabinde ortaya çıkması beklenirken, Kumluca Ziraat Odası Lideri Hidayet Kökce, afetin yaklaşık 6 bin dönüm narenciye ve sera alanında tesirli olduğunu söyledi. Hidayet Kökce, “Dünkü afetten ötürü ziyan gören plastik seralarımızı yenileyeceğiz. Lakin cam seralarımızın tamiratı çok uzun mühlet aldığı için bu dönem yetişmeyebilir. Zira afet ilçenin bir tarafından öbür tarafına kadar geniş bir alanda tesirli oldu. Toparlanmamız vakit alacak” dedi.
FİNİKE’DE SERALAR ZİYAN GÖRDÜ, PORTAKALLAR YERE DÖKÜLDÜ
Şiddetli yağış ve dolu Finike ilçesinde de ziyana yol açtı. Bölgede çok sayıda seranın camları kırılıp, plastik örtüleri yırtıldı. Bilhassa narenciye bahçelerinde hasadı bekleyen portakallar yere döküldü. Üreticileri ziyaret eden Finike Belediye Lideri CHP’li Mustafa Geyikçi, Sahilkent ve Hasyurt mahallelerinde zararın büyük olduğunu belirterek, “Yaklaşık 5 dakika süren olumsuz hava kaideleri, ilçemizde ziraî üretime büyük darbe vurdu. Kırılan camlar bitkilerin ortasına saçılmış durumda. Birebir vakitte seraların üzerinde de cam modülleri var. Bu durumda bırakın üretim yapmayı, seraya girmek bile tehlikeli. Dolu yağışı seraların plastiğini delik deşik ettiği üzere portakalların da dökülmesine neden olmuş durumda. Portakal ağaçları nisan- mayıs ayında tesirli olan sıcak ve rüzgarlı havadan olumsuz etkilenmişti. Dolu yağışı da kalan esere büyük ziyan verdi” diye konuştu.
![](https://murphyhaber.com/wp-content/uploads/2020/10/kumlucayi-dolu-ve-firtina-vurdu-zarar-tespiti-icin-calismalar-suruyor-1-MHsiwBWl.jpg)
Milliyet